2020-ban több mint 1200 célzott klinikai teszt indult el a daganatellenes terápia területén

több tucat daganatellenes terápia “várakozik” társadalombiztosítási támogatásra

    Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) szerint a betegek gyógyulási esélyei jelentősen javulnának, ha a több mint 70 új készítmény, köztük több tucat korszerű onkológiai terápia minél előbb társadalombiztosítási (tb) támogatást kapna.

    Az egyesület pénteken, a nemzeti rákellenes nap (április 10.) alkalmából az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, bár világszerte emelkedik a daganatos megbetegedések száma, az egyre hatékonyabb terápiáknak és diagnosztikának köszönhetően folyamatosan javulnak a túlélési esélyek.


    Mint írták, Magyarországon diagnosztizálják a legtöbb daganatos megbetegedést az Európai Unióban; 2018-as adatok szerint százezer lakosra vetítve csaknem hétszázat, és százezer emberből 350 ember vesztette életét a betegségben.


    Felidézték, az elmúlt ötven évben a daganatellenes terápiák óriási fejlődésen mentek keresztül, ennek köszönhetően az átlagos tízéves túlélési arány az 1970-es évekbeli 24 százalékról csaknem a duplájára, 50 százalékra növekedett.


    Közölték: jelenleg is több mint 1800 célzott új készítmény – köztük több mint kétszáz immunonkológiai terápia – áll reményteli fejlesztés alatt, és csak 2020-ban több mint 1200 célzott klinikai vizsgálat indult el.


    A közlemény idézi Holchacker Pétert, az AIPM igazgatóját, aki szerint az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján egyértelmű, hogy a magyar betegek gyógyulási esélyei is jelentősen javíthatók lennének a szűrővizsgálatokon való részvételi arány növelésével – amiben a megelőzést és a népegészségügyi szűréseken való részvétel növelését célzó lépéseknek köszönhetően fejlődés tapasztalható -, valamint a korszerű terápiák gyors és széles körű hozzáférésével.


    Jelenleg ugyanis több mint 70 befogadásra váró új terápia áll végső kormányzati döntés előtt, amelyek mintegy fele valamilyen daganatos megbetegedéshez köthető – emelte ki. Amennyiben ezek is bekerülnének a tb-támogatott terápiák körébe, sok ezer magyar ember számára válnának elérhetővé az újabb onkológiai gyógyszeres kezelések – tette hozzá.