Rend a lelke mindennek – különösen a minőségbiztosítási teszteknél
Az autóipari transzformációban a munkatársak kompetenciáinak folyamatos fejlesztése mellett a gyártás során alkalmazott technológiák korszerűsítése is fontos szerepet játszik. Az Audi Hungariánál az elektromos motoroknak nem csupán a fejlesztése és gyártása zajlik – a győri vállalatnál egy külön tisztaságvizsgáló labor működik minden motoralkatrész, így az e-motorokhoz szükséges komponensek minőségének biztosítása érdekében.
A tisztaságvizsgáló labor főszereplői az Audi Hungaria műszaki tisztasággal foglalkozó szakemberei, valamint az ő szakmai iránymutatásuk alapján a berendezésgyártó által fejlesztett tisztaságvizsgáló berendezés. Az e-motorokhoz szükséges alkatrészek gyártása és összeszerelése során kis részecskék vagy leváló sorják keletkezhetnek, valamint a környezetükből is folyamatosan érhetik őket szennyeződések. Szélsőséges esetben ezek akár részleges-, vagy teljes funkcióvesztéshez is vezethetnek. A műszaki tisztasággal foglalkozó kollégáink azon dolgoznak, hogy ilyen esetek ne fordulhassanak elő. Szigorú szabványok előírásainak megfelelően ellenőrzik az alkatrészeken fellelhető fémes és nemfémes szemcséket.
Szabvány szerint a vizsgálatot egy vaktesztnek kell megelőznie annak érdekében, hogy a szakemberek megbizonyosodjanak a berendezés megfelelő tisztaságáról, tehát a kabin vizsgálatra való alkalmasságáról. A vakteszt során a kabin belső falait, valamint az összes, a vizsgálatban résztvevő eszközt lemossák, majd analizálják. Ez lényegében egy teljes, alkatrész nélküli tisztaságvizsgálat. Amennyiben mindent rendben találtak, a teszt indulhat élesben.
A hagyományos tisztaságvizsgálat során a vizsgálandó alkatrészről egy speciális mosófolyadékkal távolítják el a részecskéket, amelyeket ezt követően egy analízisszűrő segítségével felfogják. A szűrő szárítása után megmérik a rajta található részecskék tömegét, majd részecskeszámláló mikroszkóp segítségével megszámolják és méret alapján kategorizálják a részecskéket.
Vannak olyan alkatrészek, amik vizsgálata a hagyományos folyadék-extrakciós eljárással nem lehetséges. Ilyen esetben, a tisztaságvizsgáló berendezés egy különleges funkcióját kell használni. Ezen funkció aktiválásakor a vizsgálókabinba behelyezett alkatrészről az idegen anyagok eltávolítása folyadék helyett ionizált sűrítettlevegővel történik. A lefúvatás hatására eltávolított részecskék a berendezés előre benedvesített falain tapadnak meg. A lefúvatás végén a vizsgált alkatrész eltávolítása után a kabin falait lemossák, és a szűrőn fennakadt szennyeződéseket vizsgálják. Ezzel a módszerrel az alkatrészek szárazon maradnak, így elkerülhetővé válik a selejtezésük, ezáltal a vizsgálat költséghatékonyabb és környezetvédelmi szempontból is optimálisabbá válik.
Az Audi Hungaria minőségirányítási rendszere a DIN EN ISO 9001:2015 szabványon alapul. A minőségirányítási rendszer hatékonyságát a TÜV „kitűnő” minősítéssel igazolta. A vállalat minősége „beágyazódva” hat a vállalat minden területén: a fejlesztéstől a tervezésen és a gyártáson át a kiszolgáló folyamatokig. A vállalatnál gyártott motorok magas minőségét a legújabb vizsgálati technológiák segítségével fejlesztik tovább.
Az Audi Hungaria a világ egyik legnagyobb motorgyára: a vállalat munkatársai 2023-ban összesen 1 660 425 járműhajtást gyártottak, melyek közül 114 058 elektromos hajtás volt. A vállalat a 2023-as évben kezdte el a Premium Platform Electric (PPE) elektromos motorcsalád szériagyártását, a 2024-es évben pedig folytatja az MEBeco hajtások gyártására való felkészülést.