A „fapadtól” a luxusig teszteltünk
Európában egyedülálló szimulátort próbálhattam ki az elmúlt napokban.
A Pilots Simulator Centerbe voltam ugyanis hivatalos, hogy megízleljem, milyen is az, amikor az ember kezében a „botkormány” és milyen is, a repülés a pilótafülkéből.
A szimulátorközpontban van lehetőség egy Cesna 172 (Az egyik legelterjedtebb és „legegyszerűbb” kisgép.), egy Boeing 737-800 (Ilyenek voltak a Malév gépek), valamint egy Airbus A320 (Ilyen gépei vannak például a Wizz Airnek is.) pilótaülésébe ülni.
Európában egyedülálló?
Igen, ugyanis nincs egyetlen egy olyan szimulátor, vagy szimulátorközpont az egész kontinensen, ahol Cesna típusú gép lehetne elérhető.
A IX. kerületben található Pilots-nál nem hogy elérhető, de egy igazi – nagyon sok órát repült – Cesna 172 lett beállítva az egyik szobába.
Mindez úgy, hogy az eredeti ülések, az eredeti belső, a részben eredeti műszerek (Kapott egy vadonatúj digitális műszerezést is a „hagyományos” analóg kijelzők fölé.) mellett úgy lett kialakítva a gép kormány és pedálszerkezete, hogy a gép eredeti csigáit és drótkötelezését, valamint egy új hidraulikát összeépítve igazi erőhatásokkal, ellenállással kell „megküzdenie” a pilótának.
A Boeing és az Airbus pilótafülkéi úgy lettek kialakítva, hogy a „tetőpaneleken” található gombok, kapcsolók, visszajelzők, műszerek mindegyike működik/visszajelez/világít.
A legtöbb szimulátornál a legfelső panelt nem szokták „bekötni”/használni.
A kezelőszervek, az ülések, a felhasznált anyagok mindegyike (A Cesnaéhoz hasonlóan.) vagy egy korábban sokat repült gépből lett megvásárolva és beszerelve, vagy közvetlenül a gyártótól lett beszerezve.
A gépek előtt található 210 fokos „vetítővászonra” három projektor segítségével rajzolódik ki a kép és a szoftveres beállításnak köszönhetően tényleg észrevehetetlen, hol is találkozik/fedi egymást a három kép.
A térhatás olyan, hogy szó szerint beleszédül az ember…
(Én például az első „Cesnas felszállásnál” és jobb fordulónál komolyan beleszédültem. Ráadásul azt vettem magamon észre, hogy fejemmel próbáltam korrigálni a bedőlést is. Szó szerint megdöbbentő, hogy mennyire valósághű az élmény!)
Ráadásul, maga a központ úgy lett kialakítva, hogy akár 20-25 főnek tudnak folyamatosan programot biztosítani, hiszen mind a Cesnában, mind a Boeingben, valamint az Airbusban vannak utasülések is.
Ez azt jelenti, hogy az ember repülését a családtagok, a barátok, vagy éppen a munkatársak is közvetlen közelről nézhetik.
Ráadásul a Boeingnél, vagy az Airbusnál az utasok ablakain kitekintve láthatjuk, éppen merre is repülünk.
A hely tehát alkalmas családi összejövetelek, csapatépítések, vagy sajtótájékoztatók, különböző bemutatók megtartására is.
Szóval, egyáltalán nem túlzás egyedülállónak mondani a Pilots Szimulátorközpontot!
Konkrét repülési élményeinkről, a repülési útvonalunkról hamarosan újabb beszámolóval érkezünk.