Sikeres tesztek
Idős nőstényegerek reprodukciós képességét sikerült visszaállítani egy kísérletben
Idős nőstényegerek reprodukciós képességét sikerült visszaállítaniuk egy kísérletben ausztrál tudósoknak.
A Queenslandi Egyetem kutatói az ivóvizükbe adagolt szer segítségével javítottak a szaporodáshoz már idős nőstények termékenységi rátáján – írta a ScienceDaily.com a Cell Reports című tudományos lapban megjelent tanulmányra hivatkozva.
A kutatók egy beavatkozást nem igénylő, úgynevezett nem invazív kezelést fejlesztettek ki, mellyel fenntartható vagy helyrehozható a petesejtek száma és minősége, ami az idősebb nőknél a várandósság létrejöttének legnagyobb akadálya.
A Hayden Homer professzor vezette kutatócsoport azt találta, hogy a petesejtek minőségének romlása egy speciális molekula mennyiségének csökkenése számára írható. Ez a molekula a sejtek energiatermelésében játszik fontos szerepet.
„A petesejtek minősége életbevágó fontosságú a várandósság sikerében, mivel benne található az embrió számára szükséges összes építőelem. Azt vizsgáltuk, hogy vajon a idővel csökkenő termékenység helyreállítható-e ennek az úgynevezett prekurzor molekulának az adagolásával, amelyet a sejtek arra használnak, hogy energiát termeljenek vele” – magyarázta Homer.
A molekulát NAD-nak (nicotinamide adenine dinucleotide) nevezik és az NMN (nicotinamide mononucleotide) az úgynevezett prekurzor, amely az előbbi előállításában vesz részt.
A professzor elmondta, hogy a nőstényegerek termékenysége nagyjából egyéves koruktól kezd csökkenni a petesejtek minőségének romlása miatt, hasonlóan ahhoz, amit az embernél is megfigyeltek a kor előrehaladtával.
„Az egérnőstényeknek NMN-t adagoltunk kis mennyiségben az ivóvizükben négy héten át, ezzel látványosan javítottuk a petesejtek minőségét, és a szaporodási kísérletben is nőtt a világra hozott élő utódok száma” – mondta a professzor.
A rossz minőségű petesejt az emberi termékenység legnagyobb problémája a fejlett országokban.
„Egyre több nő készül gyerekvállalásra idősebb korban, Ausztráliában az IVF-kezelésekben részt vevő nők közül minden negyedik 40 év feletti. A petesejt minőségét nem javítja az IVF, tehát jelenleg az idősebb nők számára az egyetlen lehetőség az egészséges donor petesejt” – tette hozzá Homer.
Az IVF az in vitro fertilizáció, vagyis külső, testen kívüli megtermékenyítés rövidítése.
A kutatócsoport eredményei azt sugallják, hogy egy szájon át adagolt szerrel, minden más beavatkozás nélkül lehetséges javítani a petesejtek minőségét és helyreállítani a nők termékenységét. A kutatók azonban hangsúlyozták, az eredményeik még klinikai tesztekre várnak.