Elstartolt a játékok tesztelése


   A legkisebbek biztonsága érdekében február elején megkezdődik az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által elrendelt idei játékvizsgálat. A laboratóriumi és hatósági ellenőrzések célja 2022-ben is a családok védelme a veszélyes termékek kiszűrésével – jelentette be közleményében a minisztérium.

    A játékok nélkülözhetetlenek a gyermekek hasznos időtöltéséhez, képességeik fejlesztéséhez, jogos szülői elvárás tehát, hogy használatuk biztonságos legyen.


    Az ITM arra emlékeztetett, hogy akkreditált laboratóriumai minden évben ellenőrzik a hagyományos üzletek és az online áruházak kínálatát. A sérülések megelőzése érdekében a kockázatos szerkezeti kialakítású termékeket mechanikai, az egészségkárosító hatású összetételűeket pedig kémiai vizsgálatokkal szűrik ki. A hatósági szakemberek a mintavételezésnél kifejezetten keresik a termékbiztonság szempontjából gyanúra okot adó tulajdonságokat. Így például a könnyen leváló apró alkatrészeket tartalmazó vagy az előírásoktól eltérő méretű árucikkeket gyűjtik be laborvizsgálatra.


    A 2021-ben laboratóriumi ellenőrzésig jutott, összesen 83 féle játék között előfordultak farsangi jelmezek, álarcok, játékbabák, sípoló, villogó és világító játékok, a három év alattiaknak szánt építőjátékok, homokozókészletek is. Harminchét különböző termék megbukott a vizsgálatokon, a többi között a határérték feletti, egészségkárosító lágyítószer tartalom, az ütés vagy leejtés hatására kiszabaduló gombelemek okozta fulladásveszély miatt. Az ellenőrzés eredményeit összegző táblázat a Fogyasztóvédelmi portálról letölthető.


    Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős államtitkár a közleményben hozzátette: a forgalomból kivonáson túl harminc típust a súlyos kockázatok miatt a vásárlóktól is visszahívtak tavaly. Veszélyes játékok leggyakrabban a filléres vegyeskereskedésekből kerülnek elő, az ilyen helyeken mintavételezett portékák kétharmada problémás. A kifogásolási sorban – sokkal kedvezőbb arányokkal – a játékbolt- és egyéb áruházláncok, majd a kisebb szaküzletek következnek. Az ellenőrök az internetes próbavásárlásoknál 2021-ben egyetlen kockázatos terméket sem találtak.


    Az ITM közleménye arra is felhívta a figyelmet, hogy a játékok egész Európában számot tarthatnak a fogyasztóvédelmi hatóságok kiemelt figyelmére. Az uniós termékbiztonsági riasztási rendszerbe 2020-ban a legtöbb jelzés játékok miatt érkezett be. A 29 százalékos magyar arány valamelyest magasabb az uniós átlagnál, és hazánk esetében is első helyet ér. De több olyan tagállam akad, amelyik összes riasztásának felénél-kétharmadánál játékok miatt kongatja meg a vészharangot.


    Az Innovációs és Technológiai Minisztérium 2022-ben is állandó fogyasztóvédelmi jelenléttel, tematikus vizsgálatokkal őrködik a családok, gyermekek biztonsága felett. Az idei ellenőrzések középpontjában az otthoni használatra készült kültéri játékok (pl. hinták, csúszdák), a műanyag babák és fürdőjátékok, a megengedettnél nagyobb hangerejű akusztikus játékok állnak majd – figyelmeztetett az ITM.