Egy feketét kérek! De erős legyen ám!

Közelebbi ismeretséget kötöttünk az MSI GS66 Stealth SF10 gamer laptoppal

Éppen egy éve teljesen újratervezte az MSI a GS sorozat laptopjait. A GS66 hatalmas előrelépés mind a dizájn, mind a minőség, mind a teljesítmény tekintetében, ami az egymillió feletti áron is meglátszik.

A nálunk járt típus az SF10 jelölést viseli, ami a rajta lévő QR-köd szerint 10. generációs i9-es processzort tartalmaz, ám egy külön címkéből és a rendszeradatokba pillantva kiderült, hogy „csak” 7 az a 9. Ami nem is tűnik gondnak, mert a próbálgatások során kiderült, hogy korábbi i7-eskhez képest igencsak gyorsan teszi a dolgát. Jó lett volna ezután megnézni, mit tehet még rá egy i9-es CPU erre a hatalmas teljesítményre.

A gépbe éptett videokártya sem gyenge eresztés. Az NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q Design 8 GigaByte memóriával nem csak a játékok 3D mozgásainak megjelentésekor jöhet jól, hiszen a memória más alkalmazások esetén is kiegészíti az alapból 16 gigányi kapacitást, ami legfeljebb 64 GB-ig bővíthető a rendelkezésre álló két bővítőhelyen. Nem véletlen, hogy ezek a videokártyák nagy megbecsülésnek örvendenek a mesterséges intelligencia és virtuális valóság fejlesztők körében csakúgy, mint a kriptopénz kereskedők között.

Az adattárolás természetesen ma már elsősorban a mozgó alkatrészek nélküli, ezért gyorsabb, kisebb és kevesebb áramot is igénylő SSD meghajtókra épül, amelyekből mindjárt 2 db M.2 szabványú csatlakozó is akad az alaplapon. Közülük azért az egyiket SATA csatlakozóval kombinálták. Alapkiépítésben a gép egy darab 512 GB kapacitású SSD-t tartalmaz.

A GS66 Stealth több változatban is forgalomba kerül. Túl sok különbég nincs köztük, a specifikációk szerint a videokártya és a tápegység a legnagyobb különbség. És persze a 10. generációs i9 CPU, ami a hivatalos weboldal szerint mindegyik változatnak a sajátja, de a tapasztalat szerint mégsem.

A leírások szerint a géphez 230 wattos „slim” tápegység tartozik, ami elég vicces megfogalmazás, hiszen ekkora laptop tápot nem gyakran lát a vásárló, aminek súlya is vetekszik a könnyűnek nem nevezhető, 15 collos képernyővel bíró, 2.1 kilogrammos laptop súlyával. És ha már a tápnál tartunk, szánjunk néhány szót az akkumulátorra és a töltésre is. A majdnem 100 wattórás kapacitás a Windows ígérete szerint kb. 4 órára elegendő, de teljes teljes teljesítményen végül alig több mint két és fél óra után fogy el a szufla és energiatakarékos módban sem bírja tovább alig 3 óránál. A töltés viszont nem túl gyors, nagyjából 2-2.5 óra szükséges a 100%-os töltöttség eléréséhez. Teljes teljesítményen a hűtőrendszer alaposan belehúz, a beépített ventilátorok pedig zavaróan hangosan cserélik a levegőt a gép alján kiképzett nyílásokon, így a laptopot mindenképpen sima és kemény felületen kell használnunk, ha nem szeretnénk „megsütni” az elektronikát.

Merevebb és stílusosabb burkolat

A GS66 elődeit sok kritika érte a készülékház merevsége és stabilitása miatt. Ez az új sorozatnak talán az egyik legszembetűnőbb fejlődése, ami persze a súly növekedésével is jár, ezért ezt a gépet vélhetően kevesen fogják mindennapi hurcolásra megvásárolni. Azt viszont leszögezhetjük, hogy a minimalista stílus híveinek ez a laptop nagy kedvence lesz a letisztult, szögletes formáival, egységes matt fekete színével, fémes látványával. Igaz ugyan, hogy a ház még mindig több darabból áll, ami réseket jelent, és hajlamot a csavarodásra, szemben más gépek „unibody” felépítésével.

Csatlakozók, kommunikáció

A GS66 valamennyi csatlakozója a gép jobb- és baloldalára került. Nem túl sok csatlakozó található rajta. de azok megfelelnek a korszerű elvárásoknak. A 3 db normál USB3 csatlakozó mellett 2 USB-C, valamint vezetékes hálózati (RJ45) csatlakozó és egy mikrofon/fejhallgató combo jack a választék. Van hely a HDMI kábelnek is, amely 4K felbontású kép megjelentését is lehetővé teszi külső monitoron.

A vezeték nélküli kapcsolatok ma már minden eszközön elengedhetetlenek, így legújabb generációs nagysebességű WiFi 6 és Bluetooth 5.1 is a laptopot erősti.

Billentyűzet és „tapipad”

A billentyűzet színváltó világítása jópofa ötlet, és játék közben is izgalmas lehet, de „komoly” munka közben vagy este, környezeti fény nélkül elég zavaró. Még szerencse, hogy kikapcsolható vagy egy színre is beállítható.

A kivitele viszont jó minőségű. A gombok könnyen és biztosan működnek, és a kialakítása miatt a por sem nagyon juthat be a panelra. Persze kávét beleborítani továbbra sem tanácsos.

A tapipad viszont nem aratott túl nagy sikert. Nincsenek rajta meg az egér „fülei”, egyetlen felület az egész. Igaz, méretes darab, és a kurzor könnyen és pontosan irányítható. A gombok funkciói az alsó perem lenyomásával érhetők el, viszont így egybeintegrálva egyszerre húzni is a kurzort és a panelt nyomkodni is elég kényelmetlen. Ráadásul a jobb szélén a csúszka funkció sincs meg.

Kijelző

Valamennyi típus 1080p fullHD felbontású, 240/300 Hz képfrissítésű kijelzővel kerül forgalomba, de az ígéretek szerint a következő generáció akár 4K vagy QHD kijelzőt is kaphat. A kijelző kontrasztaránya kb. 1500:1.

Processzor

A korábbi, 9. generációs Core i7 CPU-t az új sorozatban a 10. generációs hexa-Core i7 váltotta le, amely 2019 szinte valamennyi gamer gépének alaptartozéka volt. Ennek teljesítménye közel megegyezik a korábbi i9 teljesítményével, és 15 százalékkal gyorsabb, mint az előd i7. A GS66 Stealth ezen kívül a 10. generációs octa-Core i9 processzorral is megvásárolható.

GPU teljesítmény

A 3DMark szoftverével teszteltük a GS66 Stealth SF 10-et. A teljesítményadatok a képeken láthatók, amelyek a hűtőteljesítmény húzásával nemigen változtak. A GS66-ot egy 6. generációs i7 CPU-val felszerelt HP EliteBook laptoppal összehasonlítva, a tapasztalatok szerint nagyjából ötszörös a teljesítménykülönbség.

Összefoglalva

Az msi GS66 két CPU-val Core i7-10750H, Core i9-10980HK) és három GPU típussal (GeForce RTX 2060, RTX 2070 Super Max-Q, RTX 2080 Super Max-Q) kerülhet az üzletek polcaira.

Felmerül a kérdés, vajon melyik a jobb választás. A gyorsabb CPU lassabb GPU-val vagy épp fordítva. Több külföldi szaklap szerint játék tekintetében, különösen 3D játékok esetében a gyorsabb grafikus vezérlő előnyösebb lehet.

A laptopot a játékon túl nagy teljesítményigényű grafikus alkalmazások (pl. álló- és mozgókép utómunka) esetében viszont az i9 CPU-nak lehet nagyobb létjogosultsága, mivel a 8 szálas feldolgozás 25-35 százalékkal nagyobb feldolgozási sebességet nyújt, mint a 6 szálas.

Az msi GS66 Stealth látványába könnyű beleszeretni, és a teljesítménye is vonzóvá teheti, de bármilyen vonzó is ez utóbbi, az egymillió feletti ár sokak számára ijesztő lehet, hiszen ilyen processzor és grafikus teljesítmény már jóval olcsóbban is hozz lehet jutni. Mindazonáltal, vélhetően ez a típus is sok gazdára találhat, hiszen, ahogy azt már említettük, a kapacitás- és teljesítményigényes munkafeladatokat is nyugodtan á lehet bízni.