Visszatér a Volánbusz zalaegerszegi és győri vonalaira a hidrogén-üzemanyagcellás tesztautóbusz

Novemberben Zalaegerszegen, decemberben pedig Győrben tér vissza a települések helyi közlekedésébe a korábbról ismert Solaris Urbino 12 hydrogen típusú tesztautóbusz – tájékoztatta a Volánbusz Zrt. Kommunikációs Igazgatósága hétfőn az MTI-t.

A közlemény szerint a hidrogénmeghajtású járművet a Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. egy éven át tartó demonstrációs mintaprojektjének keretében teszteli újra a közlekedési társaság, ezúttal téli körülmények között.

A demonstrációs mintaprojekt újabb állomásain november 4-től 27-ig a zalaegerszegi, majd decemberben a győri helyi Volánbusz-járatokon szállítja az utasokat a tesztautóbusz. A jármű zalaegerszegi menetrendje már elérhető a Volánbusz honlapján.

A hidrogénmeghajtású zöldbusz ezúttal is az Energiaügyi Minisztérium támogatásával és a HUMDA közreműködésével áll forgalomba.

A 12 méteres, háromajtós, légkondicionált Solaris Urbino 12 hydrogen 29 ülő és 58 álló utas egyidejű szállítására alkalmas. A Prim-Vol Trade Kft. által biztosított buszban egy 70 kW teljesítményű hidrogén-üzemanyagcella kapott helyet; a cellákban a hidrogén és a légköri oxigén kémiai reakcióba lép, ennek eredményeként víz és elektromos energia keletkezik károsanyag-kibocsátás nélkül.

A járművet egy ZF AVE 130 típusú integrált elektromotor hajtja, a busz a tetején elhelyezett 1560 liter össztérfogatú kompozit hidrogéntartályok egyszeri feltöltésével 350-400 kilométert képes megtenni. A tartályokban összesen 36,8 kilogramm hidrogéngázt lehet tárolni 350 bar nyomáson; a zöldhidrogént a Messer Hungarogáz Kft. szolgáltatja, az autóbusz töltése a Volánbusz zalaegerszegi telephelyén történik.

A Solaris Urbino 12 hidrogén-üzemanyagcellás példányát a Volánbusz idén májusban Zalaegerszegen, júniusban pedig Győrben már tesztelte, illetve 2022-ben – az első magyarországi hidrogénmeghajtású próbaüzem keretében – a fővárosi agglomeráció utasai is kipróbálhatták a járműtípust. A zalaegerszegi tesztüzem során az autóbusz 20 nap alatt csaknem 4000 kilométert tett meg, amelynek során – egy dízelüzemű busz kiváltásával – több mint 2,3 tonnával csökkentette a város levegőjét terhelő szén-dioxid-kibocsátást.

A látványos és kényelmes kialakítás, a halk működés és a környezetkímélő technológia az utasokat és a szakembereket is meggyőzte. Ezúttal alacsonyabb hőmérsékleten, télies időjárási viszonyok között közlekedik majd a zöldbusz, így összehasonlíthatók lesznek a két tesztidőszak tapasztalatai.

Környezetünk védelme szempontjából alapvető fontosságú a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése, ezért a Volánbusz folyamatosan végez utasforgalmi próbákat különböző típusú, alternatív meghajtású autóbuszokkal.

Az elektromos, illetve hidrogén-üzemanyagcellás próbaüzemek során szerzett üzemeltetési tapasztalatok elengedhetetlenek a Volánbusz meglévő zöldflottájának további bővítéséhez is – írták.

Ez utóbbi részeként hamarosan 20 elektromos meghajtású autóbusz „zöldíti” hat település helyi közlekedését, 2026-ban pedig érkezhet a társaság első saját tulajdonú hidrogénmeghajtású járműve is – olvasható a közleményben.


Kapcsolódó podcastok a PodCars és a Begurulva youtube, valamint videa csatornákon!