7 versenypályán, összesen 12 ezer kilométeren át tesztelték
J csapata is a Goodyear-t választotta Silverstone-ban, a WEC idei első futamán
Bemutatkoztak a 7 versenypályán, összesen 12 ezer kilométer tesztelést követően kifejlesztett Goodyear Eagle versenyabroncsok
A Goodyear 13 év kihagyás után a FIA World Endurance Championship (WEC) négyórás silverstone-i versenyén tért vissza az endurance versenysporthoz, ahol a legújabb Goodyear Eagle abroncsokkal versenyző mindhárom csapat – Jota Sport (5.), a Jackie Chan DC Racing (4.) és a High Class Racing (7.) – ígéretesen szerepelt. A sorozat következő futamát Japánban, a Fudzsi versenypályán rendezik október 6-án.
A Goodyear a 2019/2020-as bajnokság szeptember 1-jén megrendezett silverstone-i nyitó futamán mutatta be a nyolcfordulós WEC-szezon egyik legkeményebb, az LMP2-kategóriában induló csapatok számára, azok nagy leszorítóerejű prototípus-autóihoz készült négy vadonatúj abroncsát. Az LMP2-es az egyetlen WEC-osztály, ahol nyílt küzdelem folyik a különböző abroncsok között, így tökéletes terep a Goodyear legújabb technológiájának megmérettetésére.
„A gumiabroncs-háború pozitív hatással van a versenysebességre. Az élmezőnyben folyó harcban több mint három másodperccel jobb köridők születtek, mint 2018-ban, és mindhárom autón „A”, „C” és az intermediate gumiabroncsainkat váltogatták a verseny négy órája alatt. Nagy öröm számunkra, hogy ilyen kemény versenypályán térhettünk vissza, ahol jó iramot diktáltunk, és a jövőre nézve is sokat tanultunk. Ez jó előjel a WEC-szezon hátralévő részére” – nyilatkozta Ben Crawley, a Goodyear motorsportokért felelős igazgatója.
A Goodyear csúcsra járatott gumiabroncsokkal készült a WEC-re
A WEC szabályai értelmében egy abroncsgyártó egy szezonban legfeljebb háromfajta száraz gumiabroncsot biztosíthat az egyes versenycsapatok számára. A hét versenypályán és összesen 12 ezer kilométeren végzett alapos tesztelés után a Goodyear választása első két abroncsára esett.
Silverstone-ban a Goodyear „A” (legpuhább keverék) és „C” (közepes keverék) gumiabroncsait ajánlotta fel a három csapatnak. Mindkettő vadonatúj konstrukció, melyeket úgy alkottak meg, hogy a WEC-szezon változatos versenypályáin is mindig a megfelelő kezelhetőséget és konzisztenciát biztosítsák a csapatok számára.
Mike McGregor, a Goodyear versenyzéssel kapcsolatos értékesítésért, valamint a tesztelésért és pályán nyújtott támogatásért felelős vezető szavait idézve: „Mivel a futamok hossza 4-től 24 óráig terjed, olyan termékcsalád megalkotása volt a célunk, amely sokoldalúságának és teljesítőképességének köszönhetően megbirkózik a változó hőmérséklettel és a kiállások közötti távokkal, valamint a legkülönfélébb vezetési stílusok igényeit is kielégíti.”
A Silverstone-ban, Sanghajban, illetve a Fudzsiban megrendezésre kerülő első három verseny mérsékelt éghajlaton zajlik, így a Goodyear ott elsősorban a csapatokkal szorosan együttműködve arra koncentrál, hogy az „A” és a „C” gumiabroncsokat minél inkább az egyes autókra optimalizálja. Csak ezt követően fontolja majd meg a harmadik gumiabroncs bevezetését a december 14-én Bahreinben, vagy a február 1-jén São Paulóban megrendezendő futamon.
Silverstone-ról már most el lehet mondani, hogy a pálya megújult felülete jelentősen befolyásolja a versenyzési stratégiát: „A tesztelés során kiderült, hogy a nemrégiben végzett burkolatfelújítás miatt jelentősen megnőtt a versenypálya tapadása, ami nagy igénybevételnek teszi ki az abroncsokat. Azt is észrevettük, hogy eső után több idő kell a pálya „felgumizásához”. Ez az egyik oka annak, hogy puhább keverékeket választottunk, így a versenyző nyugodtan odaléphet a gázra akár közvetlenül az után is, hogy vadonatúj abroncsokkal kigördül a boxból” – folytatja Mike McGregor.
A pályafelújítás miatt a FIA lazított az előírásokon és engedélyezte a csapatok számára egy extra garnitúra gumiabroncs használatát a verseny alatt. A változtatás következtében a négyórás futam két kiállás között teljes sebességgel teljesített sprintek sorozatából áll, ami a másik oka annak, hogy a Goodyear agresszívabb stratégiát alkalmazott a gumiabroncsok kiválasztásakor.
A szárnyas csizma A High Class, a Jackie Chan DC Racing és a Jota Sport autói 2006 óta először viselhetik büszkén a Goodyear logóját, a Le Mans-stílusú endurance versenyzésben. A Goodyear logóban megjelenik Mercurius, a római isten szárnyas csizmája, a sebesség és az utazás ősi szimbóluma, méltó díszét adva a Jota Sport Oreca autójának (amelyet Anthony Davidson 2014-es WEC-bajnok, Roberto González 2018-as LMP2-es győztes, valamint António Félix da Costa Formula E és DTM-győztes vezet), így állítva emléket a Goodyear történelmi visszatérésének. |
Új technológiák – Fókuszban a nedves tapadás
Ha egy versenyt nyáron Angliában rendeznek meg, akkor a nedves tapadás valószínűleg népszerű beszédtéma lesz. A Goodyear LMP2-es nedves gumiabroncsai forradalmian új futófelületi mintázattal büszkélkedhetnek. A vállrészen ívelt mintaárkok gondoskodnak a víz kiszorításáról nagy sebesség mellett, míg a nagyméretű, folytonos középső bordának köszönhetően a stabilitás és a tapadás a nagy erőhatásokkal járó, éles kanyarokban is megőrizhető. Ezt a kialakítást a Goodyear legújabb, ultranagy teljesítményű (UHP) járművek számára tervezett Eagle F1 SuperSport termékkínálata inspirálta.
Az intermediate gumiabroncs felépítése megegyezik az „A”- típusú száraz gumiabroncséval, ami szintén jobb tapadást biztosít, amikor az út felülete nedvesről szárazra változik. Ennek a sokoldalúságnak köszönhetően a csapatok optimalizálhatják a két kiállás között megtett út hosszát.
A Goodyear 7 különböző versenypályán végezte tesztjeit azzal a céllal, hogy a lehető legtöbb különböző nedves útviszony között próbálhassa ki a gumiabroncsokat. Az angliai Silverstone, Donington és Rockingham versenypályái mellett az észak-írországi Bishopscourt pályáját sem hagyta ki, mielőtt a portugáliai Portimaóban, a spanyolországi Motorland pályán, végül pedig az egyesült államokbeli Sebringen folytatta a teszteket. Mike McGregor hozzátette: „4 és 35 fok között teszteltük a nedves útviszonyokat, és ez igen tanulságosnak bizonyult. Most már tudjuk, mi kell ahhoz, hogy esőben is nyerjünk”.
A silverstone-i futam eredménytáblája itt, videós összefoglalója itt tekinthető meg.