PCR-tesztek eredményei akár egy órán belül – a mobil koronavírus-diagnosztikai járműnek köszönhetően

Egyedülálló, innovatív diagnosztikai járművet fejlesztett ki az MAN Truck & Bus elismert egészségügyi szakértőkkel együttműködve. A járművel a SARS-CoV-2 vírus fertőzése gyorsan és biztonságosan kimutatható a gócpontokon. A guruló labor alapja az MAN TGE kishaszonjármű. A járművel akár napi ötszáznál is több teszt végezhető el egy fertőzés gyanúja esetén közvetlenül a helyszínen, például idősotthonokban, iskolákban, cégeknél vagy egyéb intézményekben. Az MAN koronavírus-diagnosztikai járművével így a fertőzési láncok célzottan megszakíthatók.

  • A diagnosztikai járművel az MAN hozzájárul a koronavírus-pandémia terjedésének lassításához
  • A legszigorúbb orvosi szabványoknak megfelelő PCR-tesztek közvetlenül a helyszínen, eredmény egy órán belül
  • Járművenként és naponta akár ötszáznál is több teszteredmény

Fontos mértékben hozzájárulhat a koronavírus-járvány terjedésének korlátozásához az MAN koronavírus-diagnosztikai járműve, ugyanis az gyors PCR-teszteredményeket biztosít közvetlenül a helyszínen. Egy új gócpont felfedezésekor minél gyorsabban sikerül minden érintett személyt és gyanús esetet letesztelni, annál hatékonyabban akadályozhatók meg a kitörések, és ezzel a vírus további terjedése. A mobil diagnosztikai eszköz könnyű bevethetősége mellett a tesztek gyorsasága is az innovatív termék erényei közé tartozik. Az MAN TGE fedélzetén a Bosch Healthcare Solutions vállalat innovatív molekuláris diagnosztikai eszközei, a Vivalytic segítségével végzik a PCR-tesztek elemzését – az eredmények pedig 39 percen belül rendelkezésre állnak.

Ezek a piacon jelenleg elérhető leggyorsabb, jóváhagyással rendelkező PCR-berendezések. Így a teljes folyamat a mintavételezéssel, a minták előkészítésével és kiértékelésével együtt kevesebb mint egy órát vesz igénybe.

A bevetései során, például az autópályák mentén a hátárátkelőknél az MAN koronavírus-diagnosztikai járműve egy másik erősségét is kijátssza, a rugalmas alkalmazhatóságát. Mozgékonyságának köszönhetően ugyanis a tesztelési kapacitás az igényeknek megfelelően gyorsan áthelyezhető és pontosan ott vethető be, ahol szükséges. Ráadásul a mobil diagnosztikai jármű digitális, segítségével négy lépés – mintavételezés, tesztelés, elemzés és kommunikáció – egyetlen folyamatként végezhető el. A PCR-tesztek eredményeit digitálisan és valós időben továbbítja a berendezésről a laptopra. Így gyorsan elkészíthetők és továbbíthatók a jelentések az MAN kishaszonjárműből közvetlenül az illetékes egészségügyi intézményeknek, hatóságoknak vagy a megvizsgált személyeknek.

Az MAN koronavírus-diagnosztikai jármű előnyeinek áttekintése:

  • Rugalmas tesztelés ott, ahol a leginkább szükséges, például regionális gócpontoknál
  • Megelőző jellegű tesztelés a helyszínen, például nagy látogatottságú rendezvényeken, eseményeken
  • A termelési kiesések csökkentése a vállalatoknál (az üzemorvosok bevonásával)
  • Korlátozott mobilitású páciensek könnyű tesztelése, például idősek otthonában vagy ápolási otthonban
  • A fertőzött személyek gyors azonosítása és elkülönítése
  • A folyamatidők jelentős csökkentése
  • A háziorvosok és a laborok tehermentesítése

Két eltérő járműkialakítás érhető el: egy normált tengelytávolságú, 3,5 tonna megengedett össztömegű kivitel és egy hosszú tengelytávolságú változat 5,5 tonnás össztömeggel. A rövidebb egység mozgó diagnosztikai járműként szolgál, és a fejlesztésben közreműködő Bosch értékesítési partner, az aprimeo diagnostics összesen akár 16 darab Vivalytic tesztberendezéssel szereli fel. A Bosch Vivalytic készülékeket egyedi készítésű tartóállványokba építik be. A mintavételezés a járművön kívül történik, ahol szakképzett egészségügyi személyzet foglalkozik a páciensekkel. Ezzel nagy mennyiségű ember tesztelhető, így ez a bevetés jól alkalmazható ápolási otthonoknál, iskolákban nagy rendezvényeknél vagy vállalatoknál.

A hosszú variánst nagy fokú rugalmasság jellemzi, ugyanis a kenetek levételére külön mintavételi helyiséget alakítottak ki a járművön belül, és a mindkét oldali kihúzható előtető további kapacitást biztosít a jármű körül. Ez többszöri és gyorsabb helyváltoztatást tesz lehetővé. A hosszú kivitelbe nyolc PCR-tesztberendezést építenek. A kenetvételezésnél az egyirányú haladás betartása érdekében az MAN TGE modellt két automatikus oldalsó tolóajtóval szerelték fel.

Az MAN mobil koronavírus-diagnosztikai járműveinek mozgatásáról kétliteres, turbófeltöltéses, 177 lóerő teljesítményű dízelmotor gondoskodik. Opcionálisan akár összkerékhajtással és nyolcfokozatú automatikus váltóval is társítható. Az alapfelszereltség többek között higiénikus belső felületeket, motoros mozgatású oldalsó tolóajtókat, légkondicionáló berendezést, valamint álló helyzeti légkondicionálót és motoros fellépőt is tartalmaz. Extrafelszerelésként többek között akár mosogató tálcával (a tesztelő és a mintavételi helyiség számára), 220 voltos csatlakozóval felszerelt számítógépes munkahellyel, valamint hűtőszekrénnyel is specifikálható.

A beépített MAN telematikai egység jóvoltából mindkét változat internetképes.

Példák a további lehetséges felszerelésekre:

  • Zárt elősátor, három oldalán sátorlappal biztosított, a mintavételezés elvégzésére szolgáló helyiségként
  • Megkülönböztető vagy figyelmeztető jelzések, LED-technikájú jelzőfény, rádió adó-vevő előkészítése
  • A vonóhorogra erősített 400 liter űrtartalmú, 43 kilogramm terhelhetőségű szemetes, ledönthető és oldalra kihajtható kivitel

E projekt kapcsán nemcsak a jármű az egyedülálló, hanem a területük elismert szakértőinek gyors együttműködése is. Az eredmény egy innovatív, gyakorlati felhasználásra optimalizált rendszer a koronavírus-járvány terjedésének korlátozására. A mobil koronavírus-diagnosztikai jármű ötletgazdája és a koncepció kidolgozója a Leeloo Medical és az MAN Truck & Bus. Az MKT-Krankentransport mentőszolgáltató a páciensek kezelésében nyert tapasztalatát hozta az együttműködésbe. Az MAN és az AMS Ambulanzmobile az egészségügyi és járványügyi szabványoknak megfelelően építik át a járműveket. A jármű minősítését és kockázati elemzését a Medizinischen Katastrophen-Hilfswerk Deutschland e.V. (MHW) járványügyi szaktanácsadó végezte. Végül pedig az MAN Truck & Bus az évtizedes szakértelmét adta hozzá, amelyet a különleges járműkoncepciók megvalósítása és értékesítése terén elért.

Az MAN új koronavírus-diagnosztikai járművei, amelyekkel a SARS-CoV-2 vírus PCR-tesztjei gyorsan elvégezhetők, egész Európában (EU 27+3) bevethetők és már most rendelhetők. Az első két diagnosztikai jármű 2020 októberében készült el.