Megkezdődött a mobil áramellátó rendszer nyilvános tesztüzeme

Autóipari összefogással született meg Japán legújabb koncepciója, a Moving e, amely az ország gyakorlatilag bármely pontját képes azonnal és tartósan ellátni elektromos energiával, vészhelyzetben vagy átlagos napokon egyaránt.

Megkezdődött annak a mobil áramellátó rendszernek a nyilvános tesztüzeme, amelyben a Toyota üzemanyagcellás utasszállító buszának különlegesen átalakított kivitele szolgál hatalmas mozgó áramfejlesztőként, a mindennapokban és a természeti katasztrófák idején egyaránt.

Japán négy tektonikai lemez találkozási pontjánál fekszik, ezért a szigetország alatt gyakorlatilag folyamatosan mozog a talaj: egyes források szerint évente akár kétezer apró rengés is észlelhető.
Nem csoda, hogy a japán társadalom igyekszik a lehető legalaposabban felkészülni a földrengésekre és azok következményeire. A japán történelem legsúlyosabb, a Richter-skála szerinti 9,0-es erősségű földrengésére 2011-ben került sor: ennek következtében mintegy 4,4 millió háztartás maradt áram nélkül.

Nem kis részben ennek a katasztrófának a hatására kezdtek el a japán autógyártók azon gondolkodni, hogy a modern, villamosított járműveket hogyan lehetne vészhelyzeti áramforrásként hasznosítani. Jó példája ennek a Japánban elsőként típusbizonyítványt nyert hidrogén üzemanyagcellás busz, a 2018-ban üzembe állított Toyota Sora, amely egy speciális kiegészítő berendezés segítségével nagykapacitású (235 kWh), nagy csúcsteljesítményű (9 kW) mobil áramfejlesztőként funkcionálhat.

Ennek a kétszeresére, 454 kWh kapacitásra és akár 18 kW teljesítményre képes a most bemutatott Moving e technológiai csomag gerincét adó Toyota üzemanyagcellás busz.
Ez a jármű a Toyota Sora módosított kivitelű elődmodelljére épül, ám a mérnökök megduplázták az eredetileg 2015-ben bemutatott jármű hidrogéntartályait. Egy központi energiaforrás életmentő lehet válsághelyzet idején, nem jelent azonban megoldást az áram nélkül maradt háztartások számára.

Ezért a Toyota a mobil áramfejlesztés és -tárolás szakértőjéhez, a Hondához fordult, akik >>>